2013. június 18., kedd

Kérdőív

Az új honlapunkkal kapcsolatban kicsit tanácstalanok vagyok, ezért kérnénk egy kis segítséget. A válaszadók közt, akik megadják E-Mail címüket, június 30.-án kisorsolunk egy elektromos fogkefét! Az E-Mail cím megadása nem feltétele a kérdőív kitöltésének!
Köszönjük

1. 
2.
3.





2013. június 14., péntek

PARODONTITIS A LÁTHATATLAN BETEGSÉG

Talán nem mindenki tudja, de az elvesztett fogak leggyakrabban a fogágybetegség- más néven parodontitis áldozatai.

Sokszor csak akkor szembesül a páciens a kórképpel, mikor mozgatható, vagy menthetetlen a foga.

Mi is az a parodontitis?

Parodontitis a parodontium, avagy fogágy gyulladásos megbetegedése. A fogágy: a fogat tartó, azt körülölelő csont, íny, valamint a gyökérfelszín és az ezen tapadó, csontot összekötő gyökérhártya összessége. Tudományosan hangzik, de ha belegondolunk ez egy bonyolult és a szervezet szempontjából egyedi szövetkapcsolat. Olyan kapu a nyílt világgal, amely laza, mégis komoly elhatárolódás a szervezet – szájüreg között.
5-6 fogat érintő, átlagosan 5-6 mm tasakmélységnél úgy számolhatunk, mintha egy tenyérnyi nyílt seb lenne a bőrünkön. Ez a szervezetet igénybe vevő, állandó védekezést jelent.

Tünetei a betegségnek sajnos sok esetben csak későn mutatkoznak- szabaddá vált fognyak, mozgatható, vagy elvándorolt fogak, fogínyvérzés. A betegség lefolyását illetően az ínygyulladás sokszor megelőzi, de nem feltétlen velejárójaa parodontitisnek. A gyulladás ritkán lokális (egy helyre koncentrálódik) általában több fogat, fogcsoportot, leggyakrabban egész fogazatot érint.


Miért veszélyes? Sokszor teljesen egészséges fogak körül elfogy a csont, és a megtámasztás nélkül marad, amennyiben nem kezeljük, ez a fogak elvesztését eredményezi. Rendszerint további pótlások elkészítése is nehézkes, hiszen a többi fog érintettségéből adódóan ezek sem megfelelő pillérfogak. Az implantáció sem járható út kezeletlen parodontitisben, hiszen az implantátum körüli csont is megbetegszik, periimplantitis alakulhat ki.

Sajnos szisztémás (szervezetre való) hatása is van. A parodontitises tasak, góc hatása igazolt tény. Bármely gócbetegség (szívmellhártyagyulladást, ízületi gyulladást, foltos hajhullást, akár koraszülést stb.) kialakulását okozhatja. Bizonyos betegségek pl. diabetes mellitus (cukorbetegség), egyes gyógyszerek (daganat terápia, epilepszia ellenes szerek) súlyosbíthatják a tüneteket.

Régi az az elképzelés miszerint a rossz szájhigenia és a fogkőképződés felelős a betegségért, bár ezek jelenléte rontja a páciens gyógyulási esélyeit. A betegséghez speciális baktérium törzsek és fogékony szervezet is kell, mely részben genetikai örökség. Biofilm teoria a modern parodontitológia alapja.

Mi a teendő? Parodontológiai gondozásra felkészült team felkeresése után a szakemberek röntgen készítésével és parodontológiai vizsgálattal felállítják a diagnózist. Nálunk a parodontológiai tasakfelmérést (parodontális szondával megállapítjuk a tasak mélységét és kiterjedését)  szájhigéniai kezelés követi, és amennyiben szükséges egyéni instrukciókkal látja el a dental higenikus a pácienst. A terápia lehet zárt vagy nyitott küret, amikor is a tasakból (valódi rés a gyökérfelszín és a csont-íny között) eltávolítjuk a gyulladásos szövetet, illetve az íny alatti fogkövet. Az eljárás helyi érzéstelenítésben, teljesen fájdalommentesen zajlik. Nyitott küret tulajdonképpen egy műtéti eljárás, általa szabaddá válik a gyökérfelszín, majd lebenyalakítással egyesítjük, zárjuk azt. Agresszív parodontitis gyanúja esetén bakterialis tesztet készítünk és az eredmény után direkt  ( célzott, szisztémás) antibiotikumos terápiát alkalmazunk.


Gyógyítható? A betegség korai diagnózisa esetén rendszeres kezeléssel lassítható a betegség lefolyása és a folyamat megállítható. Regeneratív terápia (csontpótlás az elvesztett csont műtéti helyreállítása) csak aktív gyulladás mentes és bizonyos tasak-morfológiánál lehetséges.

2013. június 13., csütörtök

Mikor vigyem gyermekem először fogorvoshoz?

Az Amerikai Gyermekfogászati Akadémia álláspontja szerint gyermekünk első „liftes-székes” vizite a 10-12 hónapos kora közé essen. Ez a mi véleményünk szerint korai, általában azt ajánlom pácienseimnek, hogy 3-4 éves gyermekükkel érdemes először felkeresni a rendelőt.


Fontos, hiszen az első szuvasodások kialakulása erre az időre tehetők,valamint így lehetséges a korai fogszabályozáshoz a súlyos eltéréseket kiszűrése.
Pszihésen is meghatározó ez a korai és még jó esetben gondtalan találkozás, hiszen a kellemes és nem riasztó emlék a késöbbiekben elkiséri az embert. Nélkülözhetetlen egy pozitív kép, amit a szülőktől lát gyermeke. Amennyiben ön nem fél, gyermeke szerencsés és pozitívan áll egy esetleges fogászati kezelés elé. Amennyiben korábbi rossz tapasztalat miatt önben is szorongás van ( és ez elsősorban az édesapákra vonatkozik egy spanyol vizsgálat szerint) akkor gyermeke is félhet a fogorvostól. Ebben természetesen a média sincs segítségünkre, rengeteg vicc és rajzfilm, film mind negatívan állítja be a fogászati kezeléseket.
Ezután félévente érdemes megejteni egy fogászati kontrollt, amíg természetes nem lesz a vizsgálat és minket is megszoknak a gyerekek. Oda kell azonban figyelni, különösen, ha a szülők fogazata nem tökéletes, mert a gyermekek 40%-nál már óvodás korra találunk lyukas fogat!
Fogmosás
Minden étkezés után fogmosás! Az esti fogmosást követően CSAK vizet fogyaszthat a gyermek.
Fontos a példamutatás: jó, ha látja a gyermek, hogy mi miként ápoljuk fogainkat.Gyermekünk manuálisan nem elég fejlett amíg írni nem tud, így a fogmosást sem bízhatjuk teljesen rá.
Beszerezhetők plakk-festő tabletták, mellyel láthatóvá válik a fogakon maradt lepedék a hiányos tisztítás után. Nagyobb gyerekeknek is szoktam ajánlani, amikor azt látom a fogakon, hogy mossa- mossa, de nem megfelelően. Jó módszernek tartom, hogy felhívja a figyelmet a problémás területekre.
Gyermekek is használhatnak elektromos fogkefét, azonban fontos, hogy így is minden felszínt érintsen gyermekünk.Kapahatóak különböző digitális kijelzővel fogkefék, melyek nem csak az időt mérik, de a tisztított felszínt is mutatják, a fogmosás befejeztével pedig mosolygós arc a jutalom.
Mindig csak a korosztálynak megfelelő fogkrémet szabad használni, mert a fogkrémek fluorid-tartalma fontos, véd a szuvasodástól, de túl sok, vagy ha lenyeli gyermeke-foltos zománcot okozhat-káros lehet.
Étkezés
A fogak fejlődése és egészsége szempontjából is fontos a változatos ,vitaminokban , rostokban, és ásványianyagokban gazdag táplálék.
Cukros, szénhidrátdús élelmiszerek fogyasztását minimalizáljuk. Az édességek fizikai minősége is fontos: erősen tapadó lepedéket okoznak pl. ropi, banán, keksz.
A főétkezések közötti nassolást jobb, ha zöldségekre és gyümölcsökre korlátozzuk.
A Journal of Dental Research szaklap szerint, azok a gyerekek, akiknek édesanyja  érzelmileg kiegyensúlyozottabb, és a helyes táplálkozással kapcsolatban megfelelően tájékozott, egészségesebb fogazatúak, mint társaik.
Érdemes-e töméssel ellátni a tejfogakat?
Természetesen igen, hiszen szubjektív panaszok (fájdalom, rágás csökkenése..) mellett a tejfogaknak helyfenntartó funkciójuk is van fogváltásnál. A tejfogak cserélődése nem egyik pillanatról a másikra történik, így a szuvas tejfogak akár 6 évig is együtt lehetnek maradó fogakkal.
Barázdazárás
A barázdazda a fogak csücskei közötti mély behúzódás. Sokszor olyan keskeny és mély, hogy a fogkefe sörtéjével sem elérhető az alja és így nem tisztítható. A barázdazárás egy szuvasodást megelőző módszer (leggyakrabban az első rágófognál a hatosnál alkalmazzuk), mely  során a frissen előtört fogak barázdájába folyékony és ott megkeményedő anyaggal zárjuk le azt.
Rágózás
Tudom, hogy a rágózás nem túl illedelmes szokás, mégis nézzék el nekem, de én ajánlom.Rágás hatására a nyáltermelődés fokozódik, ennek előnyös mosóhatását és hígító hatását emelném ki. Természetesen csak cukormentes és azon belül is a xilit tartalmúakat ajánlom, melynek lugosító és baktérium gátló hatásuk is van.