2013. szeptember 21., szombat

VÖRÖS-FEHÉR ESZTÉTIKA


Ez nem egy kozmetikai cég mottója- bár az is lehetne..

A „vörös- fehér esztétika” számos fogászati kongresszus címadója, miszerint az egészséges, feszes rózsaszín íny nem csak az egészség szempontjából elengedhetetlenül fontos, hanem esztétikai követelmény is.

A gyulladt íny lilás, ödémás, vérzik és néha kifejezetten fájdalmas. Amennyiben gyulladt az ínye, feltétlenül keressen fel szakorvost, mert az esztétikai hátrányon kívül egyéb fogászati (pl. fogágybetegség) vagy általános megbetegedés (cukorbetegség, leukémia, hiánybetegségek stb.) lehetnek a hátterében.

ÚJDONSÁG A PARODONTOLÓGIAI SEBÉSZETBEN-PERIO CHIP


Magyarországon még nem kapható, de évekkel ezelötti külföldi tanulmányaim során már felkeltette érdeklődésem ez a roppant egyszerű sebészeti beavatkozást kiegészítő gyógykészítmény. Ez a chlorhexidin tartalmú lemezke hosszú idő alatt feloldódik és ezidő alatt fokozatosan leadja a fertőtlenítő hatású anyagokat.

Fogágybetegségben a fognyak és az íny, csont között ún. tasak képződik, amely nem öntisztuló, tisztíthatatlan, folyton mélyülő és bakteriálisan telített. Sebészi úton történt ellátása után gyakran látjuk, hogy a mély tasakok a megfelelő tisztítás és öblöbető szerek hatására is megmaradnak.

Sajnos mint említettem itthon ennek a hiánytpótló terméknek a kereskedelme nem megoldott. A praxisunkban azonban a parodontológiai betegeinknek októbertől hozzáférhető lesz!



SZÁJVÍZ-ÖBLÖGETŐSZEREK -MIKOR? -MIT?


Nem győzöm elégszer hangoztatni az egyéni instruálás, motiválás szükségességét. Az, hogy milyen szájápolási termékekre van szükségünk egyénenként nagyon eltérő lehet. Mivel nincs két egyforma ember, két egyforma száj és fogazat sincs. A cipőnket sem két méret szerint választjuk, eltérő lehet az igényünk a fogkefe, fogköztisztító és az egyéb termékeket illetően is.

Hatalmas a választék a szájvizek terén is. Mire kell odafigyelnünk? Kinek vásároljuk? Gyermekeknek 10-12 éves kor alatt a legritkább esetben sem. Ezek a termékek lenyelve egészen eltérő hatást keltenek, mint helyileg hatva. Létezik azonban egy termék (márkanevet nem említeve) mely magát KIDS kiegészítő névvel kívánatossá teszi a szülőknek. (Ezt a terméket egyenlőre nálunk nem forgalmazzák.)

Amennyiben szájvizet ajánl a szakorvos valamely ínyproblémára, abban az esetben a szájban lévő bakteriális flóra alakítása a cél, ebben az esetben a fluoriddal dúsított nem a legjobb választás. Alkoholos oldatot semmiképpen ne válasszunk, mert szárítja a nyálkahártyát és fogékonyabbá teszi a megbetegedésekre. A különböző gyógynövények hasznos kiegészítők lehetnek.

Várandós kismamáknak gyakran ajánlunk terhességi ínygyulladás kezelés kiegészítéseként szájöblítőket, de a diszkomfort érzés miatt válasszunk inkább enyhébb ízesítésűt.

Bizonyos szájöblögetők a száj iontartalmát befolyásolva a fogkőképződés intenzitását csökkentik.

Végül hadd említsem a másik fontos hatóanyagot, amely a chlorhexidin. Ez az anyag bizonyítottan csökkenti a baktériumok számát a szájüregben( parodontológiai vagy bizonyos szájsebészeti műtétek után ajánljuk), de csúnyán elszínezi a fogakat, megváltoztatja az ízérzést. Aggodalomra semmi ok,ez mind visszafordítható.

Azonban azt ne felejtsük el, hogy a mechanikus fogtisztítást nem helyettesítik, tehát a fogefét kérjük nem eldobni!



EGYÜNK ÉDESSÉGET!! XILIT=NYÍRFACUKOR

Ki ne szeretné az édességet?! Nem csak a gyerekek lelkesednek az édességért! Együnk nyugodtan, de nem mindegy mit...
Most megdöntjük az eddigi elveket- tudományos alapon!


Hallott már a nyírfacukorról?
Ez az öt szénatomos vegyület, amely a természetben is előfordul (nyírfából nyerik, de a sárgaszilvában is előfordul), édes akár a répacukor, de a hatása a szervezetre korántsem olyan káros.

Édesítő szerekkel kapcsoltban már nem vagyunk olyan elnézőek, mint a 80-as években. Nem elég, ha édes az íze és nem cukor.. legyen egészségesebb minden téren, (semmilyen egészségkárosító hatása nem lehet) .. nos fogorvosként elárulhatom, nekünk még ez sem elég! A 70-es évektől kezdve kutatják a nyírfacukrot Finnországban. A xilit tartalmú édességek fogbarát minősítést szereztek. A xilit elfogyasztását követő 30 percben a száj pH-ja nem változik: a szájban lévő baktériumok nem tudják felhasználni, így fogszuvasodást előidéző savakat nem termelnek.
Interneten rendelhetünk kilós kiszerelésben (HACCP, ISO, GMO-FREE és Kosher minősítéssel) de  piacon szerepelnek xilit tartalmú rágógumik is különböző ízben. Sajnos ezek a termékek még drágák és kevésbé ismertek, de ha tehetünk az egészségünkért miért ne tennénk?!


Októbertől nálunk a rendelőben is kapható!





2013. szeptember 3., kedd

Hány foga von Gollum-nak "A Hobbit" című filmben?

Kiderül ebből a videóból:


ESZTÉTIKUS HÉJ- VENEER


A fogászati héjra, másnéven veneer-re akkor lehet szükség, ha a páciensnek a fog alakjából, esetleg színelváltozás miatt (például gyermekkorában szedett Tetracyclin miatt) vagy baleseti sérülés miatt a fog elülső felszíne restaurálásra szorul. Ez a kagylóhéj alakú, nagyon vékony (1-3 mm) esztétikai pótlás az Egyesült Államokban roppant népszerű. Kisebb tengelyállás korrekciót, alaki eltérést korrigálhatunk, de leginkább elszürkült, sárga fogakból gyönyörű Hollywood-i mosolyt varázsolhatunk!

Több típusa létezik, az anyaga, illetve az előállítás módja szerint.
A kompozit ( tehát fogászati műanyag ) előnye, hogy gyors és relatív költségkímélő. Hátránya, hogy tartóssága elmarad a porcelánéhoz képest. Előállítás szempontjából a rendelői direkt, illetve a fogtechnikus bevonásával készített indirekt veneereket különböztethetjük meg.
A porcelán veneert minden esetben a fogtechnikus készíti, vákuum alatt, nagyon magas hőmérsékleten égetik, vagy számítógépes technikával CAD/CAM rendszerrel egy tömbből frézelik.

Az esztétika minden esetben nagyon fontos, ezek általában a felső metszőfogak külső felszínére készülnek.Amellett, hogy szinte művészi kidolgozást igényel a szín kiválasztása sem egyszerű. Ilyen vékony porcelán, vagy kompozit réteg alatt a fog áttetszik ( transzparencia), ennek fedése, de mégis életszerű hatás elérése nem egyszer nagy tapasztalatot kíván a fogorvostól és a fogtechnikustól egyaránt.





2013. augusztus 24., szombat

ESKÜVŐRE A LEGJOBB FORMÁBAN!


Fogfehérítés
Sok mennyasszony érkezik fogfehérítésre, vagy professzionális szájhigéne kezelésre az esküvő előtt.Természetesen a nagy napra a legjobb formánkat szeretnénk hozni! A hófehér ruha mellett az elszíneződött fogak sem mutatnak a legjobban a fotókon, azonban sokan ennél többet szeretnének.

Fogszabályzozás
A régen halogatott fogszabályozásra elérkezettnek látják ezt a pillanatot, azonban mi felhívnánk arra a figyelmet, hogy ez roppant időigényes beavatkozás. Célszerű másfél, két évet szánni a fogszabályozásra, ha azt szeretnénk, hogy fogunk nem csak hófehér, hanem szabályos is legyen.

Jó készülődést!


CSIKORGATÁS - BRUXISMUS - csak rossz szokás?

Egy amerikai felmérés szerint az USA-ban a lakosság 95 %-a (!!) szenved az életének legalább egy szakaszában bruxismustól. Ha ön fejfájással, az arcizmaiban izomlázszerű fájdalommal ébred, nyaka merev és kellemetlenül húzódik, esetleg a rágóizülete fáj, vagy kattog szájnyitásnál, rágásnál és a fogai egy-két helyen lekoptak.. nos látatlanul is diagnosztizálhatjuk a kórképet.
A burxismusért elsősorban a stesszet okolhatjuk és mivel ez bőven adódik napjainkban elmodhatom, hogy egyre gyakrabban keresnek fel hasonló tünetekkel, sőt fiatalabb páciensek is.


A stressz mellett fogazati tényezők is kiválthatják, vagy ronthatják az állapotot. Harapási eltérések (későn, vagy nem megoldott fogszabályzási problámák, pl súlyos mélyharapás, keresztharapás.. stb.), foghiányok, ha az több fogat érint, nem megfelelő hídpótlás.. Sajnos hosszú a sor és a megoldás nem minden esetben könnyen megoldható. Amennyiben már súlyos eltérés alakult ki, és a fogak nagyon lekoptak , azoknak az ellátása koronákkal indokolt. Ha az ízület fáj és a kopás kimutatható (CT, OP röntgen felvételen) a kezelés hosszadalmas és tüneti. A kiváltó ok megszüntetése mellett az éjszakai harapásemelő sín sok esetben kedvező lehet.


2013. augusztus 19., hétfő

JÓ BACIK ÉS ROSSZ BACIK

Azt, hogy a fogszuvasodást baktériumok okozzák, nyilván tudta, de azt hogy mit tehet ellenük, most eláruljuk!

A fogszuvasodásért felelős baktériumok a szájüregben 106  CFU/ml körüli érték a Streptococcus Mutans nevű ellenségünk esetében. (CFU= colony forming unit) ilyen mennyiségű baci törzs már jelentősen megnöveli a caries intenzitást a fogainkon. Ezen cariest okozó bacillusok és a Lactobacillus törzsek száma között összefüggést találtak.


Akkor miért nem szedünk antibiotikumot fogszuvasodás ellen?

Sajnos ez nem lehetséges, a szájüregben mintegy száz féle baktérium van, melyek nem mindegyike okoz fogszuvasodást. Amit viszont tehetünk: a mechanikai tisztítás (jó fogkefe, fogselyem, interdentális fogkefe stb...) mellett a helyi flour felvitele a fogak felszínére ( fluoros fogkrém, zselé). Korábbi vizsgálatok csak a fluor szövetbehatolása révén való zománcerősítést hangsúlyozták, a legfrissebb kutatások a baktériumok fogon történő megtapadását akadályozó képességét emelik ki. A nyál mennyiségének csökkenése (menopausa, bizonyos betegségek , illetve bizonyos gyógyszerek mellékhatásaként) is lehet oka a baktériumok felhalmozódásának. Egyes szájöblítő termékek chlorhexidin tartalma révén bizonyítottan csökkentik a bakteriumok számát. 

Rendszeres fogászati ellenőrzés alkalmával és professzionális szájhigénikus kezeléssel tovább javíthatjuk a jó bacik oldalát.
Harcra fel!

2013. augusztus 6., kedd

IMPLANTÁCIÓ A FOGÁSZATBAN

Amennyiben a fog már menthetetlen, vagy baleset miatt hiányzik egy esetleg több foga, vagy eleve nem is létezett- csírahiány miatt -és pótlása indokolt, de nem szeretné a szomszédos fogakat csiszolással meggyengíteni, nos ... kb 30 éve van megoldás. Tudta?

   

A fogászati implantáció - azaz műgyökérbeültetés – a titán szövetbarát tulajdonságának felismerésekor került előtérbe. Az implantátum egy speciálisan kiképzett csavar, mely az újonnan képződő csonttal direkt kapcsolatot (osteointegráció) létesít. A felületkezelés és a kidolgozás folyamatosan fejlesztés és kutatás alatt áll. Próbáltak különböző felületbevonó anyagokkal biztosabb tapadást elérni, de ez is a fejlődés zsákutcájának bizonyult. Manapság a felület érdesítésével érik el a legjobb osteointegrációt. Napjainkban több vezető implantátumokat forgalmazó cég közül a szájsebész megfelelő tájékozottsággal és a tudományos kutatások eredményeivel birtokában választ. Implantációt speciális képzéssel bármelyik fogorvos végezhet. Azonban léteznek bonyolult beavatkozások, melyek bizonyos helyzetekben szájsebészeti jártasságot követelnek. Az ideális esetben a páciens ellátása team-munkában történik. A műtétet szájsebész, a rá készített fogpótlást protetikus szakorvos végzi. Csak szanált és egészséges meglévő fogak mellé lehet implantálni. A jó általános állapot elengedhetetlen, bizonyos betegségek (pl. cukorbetegség) kockázati tényezőként való megítélése a szájsebész feladata. Esetleges gyógyszerek (pl. vérhígítók) szüneteltetése a műtéti premedikáció beállítása ugyancsak a szájsebész és a kezelőorvos feladata. Maga a beavatkozás fájdalomentes, helyi érzéstelenítés mellet végezzük. Általában negyven perces beavatkozást követően a páciens kb. egy órát megfigyelés alatt a rendelőben marad. Fájdalomcsillapító ill. megelőzésként antibiotikummal engedjük haza. A következő két nap enyhe duzzanat előfordulhat a műtéti oldalon, rágás nehezített, puhább diétát javaslunk. Az enyhe panaszok két nap elteltével megszűnnek. Varratszedésre egy hét, vagy tíz nappal a műtétet követően kerül sor. A következő három hónapban az implantátum rögzülése zajlik. Ez az időszak teljesen panaszmentes, a páciens nem érez semmi változást a műtéti helyen. A rögzülést a felszabadítás követi, amely szintén helyi érzéstelenítésben zajlik és szájsebész végzi, ekkor az impantációs csavarba egy ún. gyógyulási csavart helyezünk. Ezt kb. egy hét alatt szépen körülöleli az egészséges íny. Készülhet a lenyomat és a fogpótlás!


2013. június 18., kedd

Kérdőív

Az új honlapunkkal kapcsolatban kicsit tanácstalanok vagyok, ezért kérnénk egy kis segítséget. A válaszadók közt, akik megadják E-Mail címüket, június 30.-án kisorsolunk egy elektromos fogkefét! Az E-Mail cím megadása nem feltétele a kérdőív kitöltésének!
Köszönjük

1. 
2.
3.





2013. június 14., péntek

PARODONTITIS A LÁTHATATLAN BETEGSÉG

Talán nem mindenki tudja, de az elvesztett fogak leggyakrabban a fogágybetegség- más néven parodontitis áldozatai.

Sokszor csak akkor szembesül a páciens a kórképpel, mikor mozgatható, vagy menthetetlen a foga.

Mi is az a parodontitis?

Parodontitis a parodontium, avagy fogágy gyulladásos megbetegedése. A fogágy: a fogat tartó, azt körülölelő csont, íny, valamint a gyökérfelszín és az ezen tapadó, csontot összekötő gyökérhártya összessége. Tudományosan hangzik, de ha belegondolunk ez egy bonyolult és a szervezet szempontjából egyedi szövetkapcsolat. Olyan kapu a nyílt világgal, amely laza, mégis komoly elhatárolódás a szervezet – szájüreg között.
5-6 fogat érintő, átlagosan 5-6 mm tasakmélységnél úgy számolhatunk, mintha egy tenyérnyi nyílt seb lenne a bőrünkön. Ez a szervezetet igénybe vevő, állandó védekezést jelent.

Tünetei a betegségnek sajnos sok esetben csak későn mutatkoznak- szabaddá vált fognyak, mozgatható, vagy elvándorolt fogak, fogínyvérzés. A betegség lefolyását illetően az ínygyulladás sokszor megelőzi, de nem feltétlen velejárójaa parodontitisnek. A gyulladás ritkán lokális (egy helyre koncentrálódik) általában több fogat, fogcsoportot, leggyakrabban egész fogazatot érint.


Miért veszélyes? Sokszor teljesen egészséges fogak körül elfogy a csont, és a megtámasztás nélkül marad, amennyiben nem kezeljük, ez a fogak elvesztését eredményezi. Rendszerint további pótlások elkészítése is nehézkes, hiszen a többi fog érintettségéből adódóan ezek sem megfelelő pillérfogak. Az implantáció sem járható út kezeletlen parodontitisben, hiszen az implantátum körüli csont is megbetegszik, periimplantitis alakulhat ki.

Sajnos szisztémás (szervezetre való) hatása is van. A parodontitises tasak, góc hatása igazolt tény. Bármely gócbetegség (szívmellhártyagyulladást, ízületi gyulladást, foltos hajhullást, akár koraszülést stb.) kialakulását okozhatja. Bizonyos betegségek pl. diabetes mellitus (cukorbetegség), egyes gyógyszerek (daganat terápia, epilepszia ellenes szerek) súlyosbíthatják a tüneteket.

Régi az az elképzelés miszerint a rossz szájhigenia és a fogkőképződés felelős a betegségért, bár ezek jelenléte rontja a páciens gyógyulási esélyeit. A betegséghez speciális baktérium törzsek és fogékony szervezet is kell, mely részben genetikai örökség. Biofilm teoria a modern parodontitológia alapja.

Mi a teendő? Parodontológiai gondozásra felkészült team felkeresése után a szakemberek röntgen készítésével és parodontológiai vizsgálattal felállítják a diagnózist. Nálunk a parodontológiai tasakfelmérést (parodontális szondával megállapítjuk a tasak mélységét és kiterjedését)  szájhigéniai kezelés követi, és amennyiben szükséges egyéni instrukciókkal látja el a dental higenikus a pácienst. A terápia lehet zárt vagy nyitott küret, amikor is a tasakból (valódi rés a gyökérfelszín és a csont-íny között) eltávolítjuk a gyulladásos szövetet, illetve az íny alatti fogkövet. Az eljárás helyi érzéstelenítésben, teljesen fájdalommentesen zajlik. Nyitott küret tulajdonképpen egy műtéti eljárás, általa szabaddá válik a gyökérfelszín, majd lebenyalakítással egyesítjük, zárjuk azt. Agresszív parodontitis gyanúja esetén bakterialis tesztet készítünk és az eredmény után direkt  ( célzott, szisztémás) antibiotikumos terápiát alkalmazunk.


Gyógyítható? A betegség korai diagnózisa esetén rendszeres kezeléssel lassítható a betegség lefolyása és a folyamat megállítható. Regeneratív terápia (csontpótlás az elvesztett csont műtéti helyreállítása) csak aktív gyulladás mentes és bizonyos tasak-morfológiánál lehetséges.

2013. június 13., csütörtök

Mikor vigyem gyermekem először fogorvoshoz?

Az Amerikai Gyermekfogászati Akadémia álláspontja szerint gyermekünk első „liftes-székes” vizite a 10-12 hónapos kora közé essen. Ez a mi véleményünk szerint korai, általában azt ajánlom pácienseimnek, hogy 3-4 éves gyermekükkel érdemes először felkeresni a rendelőt.


Fontos, hiszen az első szuvasodások kialakulása erre az időre tehetők,valamint így lehetséges a korai fogszabályozáshoz a súlyos eltéréseket kiszűrése.
Pszihésen is meghatározó ez a korai és még jó esetben gondtalan találkozás, hiszen a kellemes és nem riasztó emlék a késöbbiekben elkiséri az embert. Nélkülözhetetlen egy pozitív kép, amit a szülőktől lát gyermeke. Amennyiben ön nem fél, gyermeke szerencsés és pozitívan áll egy esetleges fogászati kezelés elé. Amennyiben korábbi rossz tapasztalat miatt önben is szorongás van ( és ez elsősorban az édesapákra vonatkozik egy spanyol vizsgálat szerint) akkor gyermeke is félhet a fogorvostól. Ebben természetesen a média sincs segítségünkre, rengeteg vicc és rajzfilm, film mind negatívan állítja be a fogászati kezeléseket.
Ezután félévente érdemes megejteni egy fogászati kontrollt, amíg természetes nem lesz a vizsgálat és minket is megszoknak a gyerekek. Oda kell azonban figyelni, különösen, ha a szülők fogazata nem tökéletes, mert a gyermekek 40%-nál már óvodás korra találunk lyukas fogat!
Fogmosás
Minden étkezés után fogmosás! Az esti fogmosást követően CSAK vizet fogyaszthat a gyermek.
Fontos a példamutatás: jó, ha látja a gyermek, hogy mi miként ápoljuk fogainkat.Gyermekünk manuálisan nem elég fejlett amíg írni nem tud, így a fogmosást sem bízhatjuk teljesen rá.
Beszerezhetők plakk-festő tabletták, mellyel láthatóvá válik a fogakon maradt lepedék a hiányos tisztítás után. Nagyobb gyerekeknek is szoktam ajánlani, amikor azt látom a fogakon, hogy mossa- mossa, de nem megfelelően. Jó módszernek tartom, hogy felhívja a figyelmet a problémás területekre.
Gyermekek is használhatnak elektromos fogkefét, azonban fontos, hogy így is minden felszínt érintsen gyermekünk.Kapahatóak különböző digitális kijelzővel fogkefék, melyek nem csak az időt mérik, de a tisztított felszínt is mutatják, a fogmosás befejeztével pedig mosolygós arc a jutalom.
Mindig csak a korosztálynak megfelelő fogkrémet szabad használni, mert a fogkrémek fluorid-tartalma fontos, véd a szuvasodástól, de túl sok, vagy ha lenyeli gyermeke-foltos zománcot okozhat-káros lehet.
Étkezés
A fogak fejlődése és egészsége szempontjából is fontos a változatos ,vitaminokban , rostokban, és ásványianyagokban gazdag táplálék.
Cukros, szénhidrátdús élelmiszerek fogyasztását minimalizáljuk. Az édességek fizikai minősége is fontos: erősen tapadó lepedéket okoznak pl. ropi, banán, keksz.
A főétkezések közötti nassolást jobb, ha zöldségekre és gyümölcsökre korlátozzuk.
A Journal of Dental Research szaklap szerint, azok a gyerekek, akiknek édesanyja  érzelmileg kiegyensúlyozottabb, és a helyes táplálkozással kapcsolatban megfelelően tájékozott, egészségesebb fogazatúak, mint társaik.
Érdemes-e töméssel ellátni a tejfogakat?
Természetesen igen, hiszen szubjektív panaszok (fájdalom, rágás csökkenése..) mellett a tejfogaknak helyfenntartó funkciójuk is van fogváltásnál. A tejfogak cserélődése nem egyik pillanatról a másikra történik, így a szuvas tejfogak akár 6 évig is együtt lehetnek maradó fogakkal.
Barázdazárás
A barázdazda a fogak csücskei közötti mély behúzódás. Sokszor olyan keskeny és mély, hogy a fogkefe sörtéjével sem elérhető az alja és így nem tisztítható. A barázdazárás egy szuvasodást megelőző módszer (leggyakrabban az első rágófognál a hatosnál alkalmazzuk), mely  során a frissen előtört fogak barázdájába folyékony és ott megkeményedő anyaggal zárjuk le azt.
Rágózás
Tudom, hogy a rágózás nem túl illedelmes szokás, mégis nézzék el nekem, de én ajánlom.Rágás hatására a nyáltermelődés fokozódik, ennek előnyös mosóhatását és hígító hatását emelném ki. Természetesen csak cukormentes és azon belül is a xilit tartalmúakat ajánlom, melynek lugosító és baktérium gátló hatásuk is van.

2013. május 28., kedd

HÍRESSÉGEK FOGSZABÁLYOZÓVAL






….tovább is van mondjam még????

FELNŐTTKORI FOGSZABÁLYOZÁS - „LÁTHATATLAN” TECHNIKÁK

Mindig szeretett volna szabályos és egészséges fogsort? Gyermekkorában volt fogszabályozója, de nem hordta? Mindig tartott tőle, hogy fogszabályzója legyen? Nem tudta, hogy felnőttként is szabályozható az eltérések nagy százaléka?


Most rövid általánosságban ismertetem a felnőttkori fogszabályozás lehetőségeit.

Sokszor a gyerekori kivehető készülékkel nem korrigálható eltérések, vagy ezek után a fogak rendezése felnőttkorra marad. Lehetséges, hogy valamely fogpótlás elkészítése nem lehetséges bizonyos fogak rossz tengelyállása miatt, vagy  fogágybetegség miatt meglazult és szétvándorolt fogak rendezése kívánatos.

A fogszabályozás fiziólógiai alapja, hogy a csont nyomás oldalon felszívódik, húzás oldalon pedig épül. Így a fogat tartó csont gyakorlatilag átépül a fog körül.

Felnőttkori fogszabályozás kivitelezésekor alapvető elvárás az esztétika - érthető módon. Ma már léteznek esztétikus brackettek és esztétikus ívek(korábbi műanyag társaik hamar elszíneződtek, így ezeket mi már nem használjuk.) A csont és a fogak regenerációja idősebb korban már nem ugyanolyan, mint tizenévesen, így különös figyelmet fordítunk a helyes ívszekvencia választásával, speciális szuperelasztikus ívek alkalmazásával a lassú és óvatos fogmozgatásra. A retenciós (másnéven a fenntartó fázis) is kiemelt fontosságú.

Másik lehetőség az úgynevezett lingual technika, vagy nyelv oldali technika, ahol a brackettek a fogon nem látható külső, hanem belső oldalon vannak.

Szintén újdonság a fogszabályozásban a clear aligner használata, ahol computer segítségével  a technikus - kiindulási és a végleges állapot között több lépéstben -mélyhúzott síneket gyárt.Ez a technika az Amerikai Egyesült Államokban és Európában évtizedek óta, és az utóbbi években hazánkban is egyre nagyobb tért hódít. Figyelmeztetem azonban a kedves olvasót, hogy csak bizonyos esetekben és felkészült szakorvosok által érdemes belevágni!A majdnem  láthatatlan sín szinte 24 órában a szájban van, és hetente újat kap a páciens.

Látható, hogy rengeteg megoldás létezik, azonban a száj és fogak egészsége minden esztétikai szempontot felülír a mi szemléletünkben.Hiba lenne azt a látszatot kellteni, hogy mindent képesek vagyunk rendezni és a gyermekkori fogszabályozásra nincs szükség. Sok eltérés csak az időben megkezdett állcsontortopédiával vagy felnőttkori állcsontsebészettel kombinálva oldható meg.

Minden felelős szakember csak egyéni tervezés és mérlegelés alapján indikál egy bizonyos terápiát, semmiképpen nem rutinszerűen. Ezért fontos nekünk szakembereknek tudásunkat szintentartva a legújabb technikákat követve tájékoztatni és gyógyítani, a pácienseknek pedig tájékozottan mérlegelni.


Kérjen ingyenes konzultációs időpontot, vagy kérdezzen, amennyiben bizonytalan, vagy felkeltettük érdeklődését!

2013. május 27., hétfő

Kutyus mossa a csontbeteg oroszlán fogát

Megható: Milo kutya rendszeresen megmossa a fogát a csontbeteg oroszlán barátjának


Milo, a kutya és Bonedigger, az oroszlán öt éve, azaz a nagymacska születése óta elválaszthatatlan barátok. Bonedigger egy metabolikus csontbetegséggel született, amit a kutya rögtön megérzett, ezért kiskorától kezdve gondoskodik az oroszlánról. Még a fogait is megmossa!






2013. május 21., kedd

NE FELEJTSD ELDOBNI A RÉGI FOGKEFÉDET!


A fogkefénk kb 200 szoros nagyításban néha nem fest valami rózsás képet! 


Még szabad szemmel is érdemes néha átvizsgálni, hogy a fogkefe sörtéi nem koptak-e meg. Amennyiben a neves cégek fogkeféi mellett tettük le a voksunkat, mikor megvásároltuk a fogkefét egy minőségi kontrollon átesett és a sörtéket alaposan legömbölyített terméket használtunk. De ez sem tart örökre. Körülbelül egy hónapot és nem érdemes tovább húzni, ki vele! A használt kefe sörtéi megtörnek és a lekerekített sörtecsúcs éles lehet. Ezzel mikrosérüléséket okozhatunk az ínyen, ami az elégtelen tisztítástól amúgy is enyhén gyulladt. Természetesen nem tisztít és komoly bacitelep a hónap végére.


Sose használjunk idegen fogkefét, komoly fertőzés forrása lehet. Tartsuk mindig szárazon és tisztán, még családon belül is elhatárolva. Betegség után mindig cseréljük le, és ne felejtsük kidobni a régit! :)

Szuvasodás? Mit tegyünk?


Amennyiben a fogon szuvasodás következtében anyaghiány keletkezik (tehát “lyukas”), természtesen el kell látni. Nem mindegy hogyan, mivel és mikor. Természetesen a legjobb, ha ez be sem következik, tehát megőrizzük a fogainkat egészségesen, ahogyan előbújtak. Ha ez mégsem sikerült, akkor a legkisebb elváltozást is kezeljük! Ezért fontos a sokszor emlegetett félévenkénti kontroll, hogy mihamarabb közbeléphessünk, mi fogfoltozók.


Hogyan? Természetesen töméssel, de nem mindegy, hogy milyen anyaggal, milyen körülmények között kezeljük a szuvas fogat. Kisebb kiterjedésű és frontális területeten a rendelőnkben általában fogszínű kompozit tömést használunk. Legújabban hetedik generációs ragasztókkal, hogy minnél időtállóbb legyen a tömés.

Nagyobb hiányoknál, vagy rágófogak esetében technikai tömést, vagy inlay-t alkalmazunk. Ez esetben az üregben kialakított tömést technikus végzi el precíziós lenyomat alapján. Az így elkészített tömés nagy felület ellenére sem zsugorodik számottevően, így tartósabb lesz.

Különböző anyagból készült inlayeket ajánlunk. Anyaga szerint lehetnek porcelánból,speciális kompozitból (Gradia) vagy aranyból. Kivitel szerint, direkt, vagy indirekt illetve számítógéptechnikával ötvözött CAD/CAM eljárással is készülhet. 

Inkább ne legyen rá szükség, ha mégis, válasszuk a legmegfelelőbbet!

2013. május 17., péntek

HA AZ ARCÁRA FAGY A MOSOLY

Hidegre érzékeny lehet a fog. Több dologra utalhat, ha hidegre nyilalló fájdalmat érez.



Lehet, hogy az érintett fog szuvas. Caries következtében a fogakon szövethiány alakul ki és megnyílnak a dentin tubulusok. A terápia természetesen valamilyen konzerváló fogászati ellátás. (például tömés, inlay stb)
Elképzelhető, hogy nyaki kopás miatt alakul ki ez a kellemetlen érzés. A rossz fogmosási technika, de legújabb kutatások szerint az éjszakai csikorgatás ( és / vagy bruxismus) is ide vezethet. Roppant kellemetlen nyilalló fájdalom jeges italokra, vagy savas kémhatású italokra, élelmiszerekre. Terápia különböző lehet. Mi a rendelőben fluor lakkokat és flour pakolást végzünk. Súlyos esetben sor kerülhet folyékony tömőanyaggal való filmszerű zárásra.
 Továbbá fognyaki érzékenységhez vezethet, ha fogágybetegségben szenved ( parodontitis). Ez a fog tartószerkezetének megbetegedése. A csont illetve az íny krónikus, vagy akut gyulladás miatt visszahúzódik, így a fog nyaka szabadon van. Speciális operáció és utógondozó technikával kismértékű ínyrecessió gondozható, gyógyítható.
  Ön is tehet érzékeny fogaiért.  Ápolja fogát és ínyét speciális fogkefével, és szájápolási technikával, termékekkel.
  Dentálhigénikusunk segítségére lehet esetleges rossz fogmosási technikájának kijavítására és egyéni instrukciókkal ellátja.
Mindenkinek kellemes fagyizást kívánunk!!!

Bemutatkozás

FOG-ÁSZ csapatunk sok szeretettel üdvözli Önt legújabb Blogján!

A családi vállalkozásunk több mint húsz éve működik Sopronban.

Dr. Csipkay Péter a cég alapítója mai napig magas szakértelemmel vezeti a céget. Dr. Csipkayné Dr. Nyitrai Alíz társa már több mint harminc éve mind fogászati és mind magánéleti vonalon támogatja férjét. Lányaik, Dr. Csipkay Eszter 2003 óta bővíti a családi vállalkozást és új színfoltot jelent a szakmai palettán a Fog-Ász Kft-ben és Csipkay Gréta pedig több mint öt éve új lendületet hozott a vállalkozásnak nemzetközi marketing vonalon szerzett ismereteivel.

Célunk egyértelműen a páciensek magas színvonalon történő ellátása és hosszútávú elégedettsége. Nemzetközi és hazai szakmai továbbképzéseken való rendszeres részvétellel, szakmai team munkában való ellátással szolgáljuk a hazai és a határunkon túlról érkező pácienseket. Családi és családias fogászat a miénk, ahol a több éve visszajáró páciensek (nem ritkán családok) meleg fogadtatásban és maximális odafigyelésben részesülnek.

Blogunk célja: egy olyan fórum létrehozása, ahol érdekes fogászati témákat osztunk meg és ahol bátran kérdezhettek!